Historia wydarzenia


Społeczność Łomianek od lat podtrzymuje pamięć o walczących tu żołnierzach Wojska Polskiego. Już podczas II Wojny Światowej założono cmentarz Wojskowy w Kiełpinie, na którym docelowo spoczęło 2500 poległych.

Od lat, corocznie, we wrześniu na cmentarzu odbywa się uroczysta polowa Msza Święta, która gromadzi wielu mieszkańców Ziemi Łomiankowskiej.

W miejscowości i okolicach znajduje się wiele pomników i obelisków, które są pieczołowicie pielęgnowane i zawsze organizowane są przy nich uroczystości patriotyczne.

W 2011 roku Stowarzyszenie „Nasze Łomianki” oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach, jedne z najbardziej zasłużonych dla Łomianek organizacji pozarządowych, wystąpiły z wnioskiem do Burmistrza Łomianek o wsparcie przy organizacji rekonstrukcji szarży 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Inscenizacja miała się odbyć przy ulicy Trenów, na granicy Łomianek, Warszawy i Izabelina – miejscu historycznej szarży w roku 1939.

Korzystając z pomocy Fundacji Polonia Militaris, która od roku 2004 w Brochowie odtwarzała szarżę Ułanów Jazłowieckich, organziacje pozarządowe przygotowały projekt inscenizacji i rozpoczęła starania o jej wsparcie przez Radę Miasta.

Wobec odmowy wsparcia rekonstrukcji przez radnych Łomianek w roku 2011, organizacji widowiska, ale już pod nazwą „Rekonstrukcja Bitwy pod Łomiankami 1939”, podjęli się wolontariusze Fundacji Polonia Militaris. Inscenizacja ta przygotowana została wyłącznie w oparciu o środki pozyskane od sponsorów.

Serdecznie zapraszamy 10 września 2011 roku, aby oddać hołd pamięci naszym poprzednikom....

Zobacz numer Gazety Łomiankowskiej z 2 września 2011 roku z programem uroczystości oraz bogatym materiałem historycznym.