Patronat medialny


Wspierają nas:
10 września 2011 roku w Łomiankach będzie miało niezwykłe wydarzenie. W rekonstrukcji historycznej „Na odsiecz Warszawie 1939 – bitwa pod Łomiankami” przypomnimy niezwykłe dzieje polskiej jazdy i kawalerii, niedaleko od historycznego miejsca, gdzie 19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej - 14 lwowskiego pułku ułanów Jazłowieckich.

Po dramatycznej szarży, podczas której kapral Mieczysław Czech przejął pułkowy sztandar z rąk rannego kaprala Feliksa Maziarskiego, pułk przebił się do Warszawy. Ułani jazłowieccy polegli podczas szarży spoczęli na łomiankowskiej ziemi, na cmentarzach w Kiełpinie i w Laskach.

19 września 1939 roku, kiedy dogasała bitwa nad Bzurą, Warszawa okrążona była już okrążona. Dzięki szarży 14 pułku ułanów Jazłowieckich (jedynej szarży całego pułku Wojska Polskiego w 1939 roku) pozostałości Armii Poznań i Pomorze weszły do Warszawy i broniły Stolicy do 28 września 1939 roku. Nasza impreza ma tak szczególny charakter, bo prezentujemy efektowne i sensowne zwycięstwo polskiego oręża - a w zasadzie jego najlepszej, elitarnej formacji, cieszącej się ogromną estymą w społeczeństwie - kawalerii.

W 1966 roku w Londynie, sztandar ocalony podczas szarży, został udekorowany biało-czerwoną wstęgą z napisem: „Wyróżniony za niezwykłe męstwo w kampanii 1939 roku w Polsce”, którą otrzymały pułki posiadające już Krzyż Virtuti Militari za rok 1920. W ten sposób jazłowiacy są jedynym polskim oddziałem kawaleryjskim wyróżnionym za kampanie konne roku 1920 i 1939.

W 45 rocznicę dekoracji sztandaru 14 pułku ułanów Jazłowieckich organizatorzy rekonstrukcji pragną wypożyczyć z Muzeum Wojska Polskiego przedwojenną kopię sztandaru 14 pułku ułanów Jazłowieckich, przekazana do muzeum w 1998 roku przez Weteranów Pułkowych.

W ramach projektu zobaczymy:

- muzeum polowe na terenie Klubu Wiejskiego „Wilczeniec” prezentujący ciężki sprzęt armii polskiej i niemieckiej używany w 1939 roku;
- potyczka polskiej i sowieckiej kawalerii w 1920 roku;
- pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz 11 pułku ułanów Legionowych;
- pokaz wyszkolenia polowego 2 pułku ułanów Grochowskich, w tym spieszanie się ułanów z koni i odprowadzanie przez koniowodnych koni w galopie (każdy konny ułan odprowadza dwa konie bez jeźdźców);
- dynamiczne pokazy pojazdów historycznych, w tym czołgów i samochodów pancernych.

Na polach imprezy będzie można również zobaczyć dioramy i pokazy grup rekonstrukcji historycznej, wystawy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, a także obejrzeć efektowne elementy wyszkolenia kawaleryjskiego.

W 2011 roku podczas widowiska historycznego chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach i przygotować dynamiczne widowisko kawaleryjskie. W bitewnych scenach przedstawimy atak niemieckiego lotnictwa na kolumny cywilnych uciekinierów, walki pod Górkami, odparcie niemieckich czołgów pod Kampinosem, starcie polskiej i niemieckiej broni pancernej pod Pociechą i Sierakowem, szarżę pod Wólką Węglową oraz przebijanie się Armii „Poznań” i „Pomorze” na odsiecz Warszawie.

Planujemy udział 80 koni, 200 rekonstruktorów militarnych, kilkunastu pojazdów pancernych (niemieckich czołgów Panzer II, polskich czołgów TK-S) polskiej i niemieckiej artylerii oraz samolotów.

Wszystko to będzie wzbogacone filmową charakteryzacją uczestników, mundurami historycznymi, strzelającą, epokową, bronią palną i efektowną pirotechniką przygotowywaną przez najlepszych specjalistów. Na potrzeby wydarzenia wybudowana zostanie efektowna scenografia.

Rekonstrukcje organizowane przez Fundację Polonia Militaris ogląda zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy widzów, są to imprezy rodzinne, niosące w sobie dużą dawkę wartości edukacyjnych i promujących dumę z własnej historii.

Na telebimie zaprezentowane zostaną fragmenty produkcji filmowych w których brały udział grupy rekonstrukcyjne.

Do udziału w evencie zaproszone zostały najlepsze polskie grupy rekonstrukcyjne, podczas łomiankowskich pokazów zobaczymy m.in. rekonstruktorów biorących udział w polskiej superprodukcji 3D „Bitwy Warszawskiej 1920 roku” Jerzego Hoffmana.

Patronom medialnym ze swej strony oferujemy:

 Umieszczenie logo patrona medialnego na wszystkich materiałach promocyjnych, w tym: we wszystkich wydawnictwach reklamowych tj: plakatach (2 500 sztuk), ulotkach promocyjnych (10 000 sztuk), w specjalnym numerze Gazety Łomiankowskiej (4 000 sztuk) przedbitewnym i pobitewnym (4 000 sztuk). Plakaty będą rozmieszczone m.in. na 20 słupach ogłoszeniowych oraz w 45 oszklonych witrynach.
 Umieszczenie logo patrona medialnego na bilbordzie reklamującym rekonstrukcję przy drodze krajowej nr 7;
 Udostępnienie terenu w rejonie bitwy o powierzchni 12 m2 na ustawienie stoiska promocyjnego;
 Udostępnienie miejsca na terenie okołobitewnym przeznaczonego na ekspozycję elementów przestrzennych (balony, makiety, elementy dmuchane), o łącznej powierzchni 20 m2;
 Umieszczenie informacji o medium jako patronie medialnym inscenizacji, w formie płyty DVD, lub katalogu multimedialnego;
 Umieszczenie nazwy i logo patrona medialnego wraz z linkiem do strony macierzystej na stronie internetowej inscenizacji bitwa.lomianki.pl;
 Udział przedstawiciela patrona medialnego w specjalnej strefie fotograficznej rekonstrukcji.